Usturime Provocată De Ovulele Tergynan?

Candidoza

Postata de Utilizator11612208175 cu 3 ani in urma.

Im urma efectuării unor analize, doamna doctor a descoperit ca am candida,Mycoplasma și ureaplasma pozitiv, cât și flora vaginală anaeroba. Mi-a prescris atât mie, cât și partenerului doxacilina și fluconazol, iar mie și ovule tergynan. La administrarea ovulelor, însă, simt o usturime puternica ce persista câteva ore. Este normala aceasta reacție adversa?

Raspunsuri (2)

Utilizator11624159173

acum 2 ani

Bună! Și eu am o infecție, însă sunt programată cam târziu la medicul ginecologic și dată fiind situația, pentru că nu voiam să aștept, am mai întrebat niște persoane cât de cât avizate, le-am spus simptomele, care se pot situa între candidoză și o vaginoză micotică.. Nu vom ști până la analize. Așa că am luat Tergynan. Eu mai luasem înainte tergynan pentru reechilibrarea florei și eliminarea unor secreții și n-am avut niciodată nicio problemă cu el. Era simplu, nu simțeam nimic inconfortabil. Acum însă mă ustură și am un disconfort foarte mare. Pana voi merge la medic, oare ar fi bine să-l întrerup? Nu e mare pagubă dacă întrerup, nu? În schimb, știu și de niște pastile care tratează toate aceste infecții și se administrează pe cale orală, numit Optibac. Dacă ați rezolvat problema și aveți un sfat pentru mine, poate m-ați putea ajuta...
Mulțumesc!

Utilizator11630238503

acum 2 ani

Se foloseste umezit cu apa,altfel provoaca usturimi.Sau...abeti o rana pe col sau in vagin.Recomand o colposcopie.