urgent analiza secretie vaginala

Candidoza

Postata de dana_mj cu 13 ani in urma.

Va rog sa ma ajutati cu interpretarea analizelor la secretia vaginala:

- frecvente celule epiteliale superficilale si intermediare

-leucocite:relativ frecvente

- hematii: foarte rare

- Flora Gram Pozitiva: frecventi coci izolati , in diplo si in lanturi scurte , rari bacili

-Flora Gram Negativa foarte rari bacili

- Candida albicanis : decelabila

Trichomonas vaginalis:nedecelabil

-frecventa fibrina

Se poate sa iau Difulcan in doza unica pt Candida:Sau exista un alt medicament mai bun.

Mentionez ca iau si anticonceptionale yasmin de 3 luni.

Multumesc

Raspunsuri (2)

dana_mj

acum 13 ani

Va rog sa ma ajutati cu interpretarea analizelor la secretia vaginala:

- frecvente celule epiteliale superficilale si intermediare

-leucocite:relativ frecvente

- hematii: foarte rare

- Flora Gram Pozitiva: frecventi coci izolati , in diplo si in lanturi scurte , rari bacili

-Flora Gram Negativa foarte rari bacili

- Candida albicanis : decelabila

Trichomonas vaginalis:nedecelabil

-frecventa fibrina

Se poate sa iau Difulcan in doza unica pt Candida:Sau exista un alt medicament mai bun.

Mentionez ca iau si anticonceptionale yasmin de 3 luni.

Multumesc

Larissa

acum 13 ani

Am si eu acelasi rezultat de la analize de secretie vaginala... as vrea si eu sa stiu interpretarea.. si a iesit si la mine "frecventa fibrina" in care nu inteleg ce mai exact este? stiti cumva? sunt cam ingrijorata...