unghii ingrosate

Candidoza

Postata de sorina2004 cu 13 ani in urma.

buna.
as dorii si eu sa stiu daca a avut cineva problema mea si daca a scapat de ea si cum?
unghiile de piciorul drept mi s-au ingrosat.din cate am ineles e vorba de onicomicoza.daca a avut cineva va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac si cum sa scap de ea.

Raspunsuri (15)

Victor Richard

acum 13 ani

Cea mai buna varianta in cazul tau, ar fi sa mergi la dermatolog sa-ti recomande un tratament antimicotic complex: oral si local. Igiena si aerisirea picioarelor sunt foarte importante in cazul onicomicozei. Foloseste doar sosete de bumbac si evita transpiratia picioarelor.

claudia

acum 13 ani

Eu am la ambele unghii mari de la picioare. Am fost si la doctor dermatolog, am urmat tratamente orale si locale ani de zile dar fara nici un rezultat. Mi s-a facut analiza de laborator, deci tratamentul a fost exact ce ar fi trebuit dar se pare ca nu exista scapare :(( Cel putin nu in cazul meu!

Jana Grosu

acum 10 ani

Buna,

Va pot sfatui sa incercati medicamentul XERIAL ( eu l-am procurat de pe Internet de la adresa http://www.farmaciastejara.ro/xerial-40-gel-unghii-p-3006.html ) si am mai folosit si crema pt ungii si piele L`ERBORARIO, cumparata de la sensiblu.

Gelul de unghii XERIAL protejeaza, subtiaza si netezeste unghia, o protejeaza de agresiuni externe si asaneaza flora fungica, deci previne infectiile.
Se aplica pe unghie cu ajutorul pensulei incorporate, sub forma unui gel activ filmogen conceput special pentru aplicarea locala pe unghie.
Poate fi utilizat singur de 2 ori pe zi, timp de 3 luni, sau complementar cu tratamentele dermatologice locale.
Nu aplicati produsul pe piele, si la copii sub 3 ani.

Pot sa va spun ca dupa o saptamana, unghiile mele de la picioare, care erau tari ca tabla de pe acoperis, sunt acum suple, FFFFF usor de taiat. E Incredibil !!! Incercati si nu veti regreta!!!

sorina2004

acum 13 ani

folosesc foarte rar sosete:((
nu-mi pot da seama din ce cauza si doar la piciorul drept la stangul nu am nimic:(

Jana Grosu

acum 10 ani

Buna,

Va pot sfatui sa incercati medicamentul XERIAL ( eu l-am procurat de pe Internet de la adresa http://www.farmaciastejara.ro/xerial-40-gel-unghii-p-3006.html ) si am mai folosit si crema pt ungii si piele L`ERBORARIO, cumparata de la sensiblu.

Gelul de unghii XERIAL protejeaza, subtiaza si netezeste unghia, o protejeaza de agresiuni externe si asaneaza flora fungica, deci previne infectiile.
Se aplica pe unghie cu ajutorul pensulei incorporate, sub forma unui gel activ filmogen conceput special pentru aplicarea locala pe unghie.
Poate fi utilizat singur de 2 ori pe zi, timp de 3 luni, sau complementar cu tratamentele dermatologice locale.
Nu aplicati produsul pe piele, si la copii sub 3 ani.

Pot sa va spun ca dupa o saptamana, unghiile mele de la picioare, care erau tari ca tabla de pe acoperis, sunt acum suple, FFFFF usor de taiat. E Incredibil !!! Incercati si nu veti regreta!!!

aurica

acum 13 ani

mda,eu am la ambele picioare,la degetele mari...intr un final mi am luat inima in dinti si astazi ma duc la dermatolog.toti te va sfatui sa mergi la un dr,el iti va recomanda tratamentul optim,trebuie doar sa te duci:)

Jana Grosu

acum 10 ani

Buna,

Va pot sfatui sa incercati medicamentul XERIAL ( eu l-am procurat de pe Internet de la adresa http://www.farmaciastejara.ro/xerial-40-gel-unghii-p-3006.html ) si am mai folosit si crema pt ungii si piele L`ERBORARIO, cumparata de la sensiblu.

Gelul de unghii XERIAL protejeaza, subtiaza si netezeste unghia, o protejeaza de agresiuni externe si asaneaza flora fungica, deci previne infectiile.
Se aplica pe unghie cu ajutorul pensulei incorporate, sub forma unui gel activ filmogen conceput special pentru aplicarea locala pe unghie.
Poate fi utilizat singur de 2 ori pe zi, timp de 3 luni, sau complementar cu tratamentele dermatologice locale.
Nu aplicati produsul pe piele, si la copii sub 3 ani.

Pot sa va spun ca dupa o saptamana, unghiile mele de la picioare, care erau tari ca tabla de pe acoperis, sunt acum suple, FFFFF usor de taiat. E Incredibil !!! Incercati si nu veti regreta!!!

Anca

acum 13 ani

Si mie mi se mai ingroasa unghia de la picior, devenind dureroasa. Am pilit-o cu pila de unghii si unghia si-a revenit. In felul acesta o tin sub control. Nu spun ca astfel dispare ciuperca, dar macar nu ma mai doare si nu ma mai deranjeaza unghia.
Fiind vorba de o ciuperca, nu putem folosi bicarbonatul de sodiu pentru a indeparta ciuperca? Ce tratament se recomanda in mod normal?

Jana Grosu

acum 10 ani

Buna,

Va pot sfatui sa incercati medicamentul XERIAL ( eu l-am procurat de pe Internet de la adresa http://www.farmaciastejara.ro/xerial-40-gel-unghii-p-3006.html ) si am mai folosit si crema pt ungii si piele L`ERBORARIO, cumparata de la sensiblu.

Gelul de unghii XERIAL protejeaza, subtiaza si netezeste unghia, o protejeaza de agresiuni externe si asaneaza flora fungica, deci previne infectiile.
Se aplica pe unghie cu ajutorul pensulei incorporate, sub forma unui gel activ filmogen conceput special pentru aplicarea locala pe unghie.
Poate fi utilizat singur de 2 ori pe zi, timp de 3 luni, sau complementar cu tratamentele dermatologice locale.
Nu aplicati produsul pe piele, si la copii sub 3 ani.

Pot sa va spun ca dupa o saptamana, unghiile mele de la picioare, care erau tari ca tabla de pe acoperis, sunt acum suple, FFFFF usor de taiat. E Incredibil !!! Incercati si nu veti regreta!!!

Ionut

acum 13 ani

si eu am unghiile de la degetele mari de la picioare...negre de 10 ani...am incercat toate metodele si tot degeaba....

Jana Grosu

acum 10 ani

Buna,

Va pot sfatui sa incercati medicamentul XERIAL ( eu l-am procurat de pe Internet de la adresa http://www.farmaciastejara.ro/xerial-40-gel-unghii-p-3006.html ) si am mai folosit si crema pt ungii si piele L`ERBORARIO, cumparata de la sensiblu.

Gelul de unghii XERIAL protejeaza, subtiaza si netezeste unghia, o protejeaza de agresiuni externe si asaneaza flora fungica, deci previne infectiile.
Se aplica pe unghie cu ajutorul pensulei incorporate, sub forma unui gel activ filmogen conceput special pentru aplicarea locala pe unghie.
Poate fi utilizat singur de 2 ori pe zi, timp de 3 luni, sau complementar cu tratamentele dermatologice locale.
Nu aplicati produsul pe piele, si la copii sub 3 ani.

Pot sa va spun ca dupa o saptamana, unghiile mele de la picioare, care erau tari ca tabla de pe acoperis, sunt acum suple, FFFFF usor de taiat. E Incredibil !!! Incercati si nu veti regreta!!!

sorina2004

acum 13 ani

eu pana la urma am inceput sa le subtiez cu lama si la final le pilez
asa sant ok dar nu-mi place ca se tot ingroasa si de durut nu pot zice ca doare sau ca ma deranjeaza.doar asa estetic e deranju

Jana Grosu

acum 10 ani

Buna,

Va pot sfatui sa incercati medicamentul XERIAL ( eu l-am procurat de pe Internet de la adresa http://www.farmaciastejara.ro/xerial-40-gel-unghii-p-3006.html ) si am mai folosit si crema pt ungii si piele L`ERBORARIO, cumparata de la sensiblu.

Gelul de unghii XERIAL protejeaza, subtiaza si netezeste unghia, o protejeaza de agresiuni externe si asaneaza flora fungica, deci previne infectiile.
Se aplica pe unghie cu ajutorul pensulei incorporate, sub forma unui gel activ filmogen conceput special pentru aplicarea locala pe unghie.
Poate fi utilizat singur de 2 ori pe zi, timp de 3 luni, sau complementar cu tratamentele dermatologice locale.
Nu aplicati produsul pe piele, si la copii sub 3 ani.

Pot sa va spun ca dupa o saptamana, unghiile mele de la picioare, care erau tari ca tabla de pe acoperis, sunt acum suple, FFFFF usor de taiat. E Incredibil !!! Incercati si nu veti regreta!!!

sorina2004

acum 10 ani

AM SCAPAT DE ONICOMIZA...:)
MULTUMESC TUTUROR PENTRU SFATURI

O ZI PLATUTA :)

Yoko

acum 10 ani

Cum ai scapat,Sorina? Ce tratament ai urmat si in cat timp te ai vindecat?