Un raspuns urgent ,va rooog......

Candidoza

Postata de ANA 1950 cu 12 ani in urma.

In urma unui examen ORL am fost diagnosticata cu candidoza orofaringeana. Am primit tratament cu DIFLAZONE 50Mg timp de 10 zile.Am inceput tratamentul, gasind la o farmacie numai 5 capsule. Intrebarea mea este,ce medicament , cu acelasi efect pot sa iau in continuare.De la farmacie mi s-a indicat 5-6 medicamente .Va rog sa ma ajutati d-voastra in alegerea medicamentului corect si eficient.Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Alte medicamente antimicotice pentru uz sistemic pentru tratamentul candidozei orofaringene, din aceeaşi clasă (derivaţi de triazol) cu Diflazone sunt Fluconazolul şi Diflucanul

ANA 1950

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pentru raspunsul promt. O zi buna va doresc.

ANA 1950

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pentru raspunsul promt. O zi buna va doresc.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Floconazol sau diflucan capsule.

ANA 1950

acum 12 ani

Sunt foarte derutata !! La mine in oras, la farmacie,am gasit FLUCOVIM SI FLUCORIC .Pe care dintre cele doua medicamente sa le folosesc pentru continuarea tratamentului ??? Va multumesc pentru raspuns.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

FLUCORIC are denumirea comuna internationala FLUCONAZOL , cu indicatii in toate candidozele fie genitate , fie orale, Deci puteti sa-l folositi ,ac***a aceeasi actiune .

ANA 1950

acum 12 ani

Mii de multumiri pentru raspunsul D-voastra.Va doresc o zi buna.