tratament

Candidoza

Postata de catic cu 10 ani in urma.

am facut analiza secretie vaginala si mi-a iasit (iar) candida (colonii rare). am si antifungigrama, medicamentele la care candida e sensibila sunt NISTATIN; AMFOTERICINA B; CLOTRIMAZOL; ECONAZOL. este ajunul craciunului, nu am unde sa ma duc dupa o reteta. as fi tare recunoscatoare daca un medic ginecolog mi-ar putea recomanda un tratament. precizez ca am candida de mai bine de 10 ani si recidiveaza constant. este insa prima oara cand fac si antifungigrama. am incercat tratamente diverse de-a lungul timpului, inclusiv clotrimazol (varianta clasica si canasten). ultima data am luat fluconazol si a avut efect (asta fiind acum circa 3-4 luni) dar vad ca acum nu mai e cazul. multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Mergi cu antifungigrama la o farmacie si cere sa-ti dea medicamentul la care are cea mai mare sensibilitate. Antifungigrama poate tine locul retetei, te vor intelege acum, in ajun........

catic

acum 10 ani

multumesc, asa voi face. medicamentele se dau oricum fara reteta, ideea era sa iau ce e cel mai recomandat.