tratament pt enterococcus faecalis

Candidoza

Postata de nusika cu 11 ani in urma.

Buna-ziua,sunt insarcinata in 18 saptamani,la cultura din secretii vaginale s-au dezvoltat colonii de enterococcus faecalis.Antibiograma se prezinta astfel:sensibil la:Amoxilicina AMX;Ampicilina AM;Amoxicilina+acid clavulanicAMC;Ampicilina +sulbactam(Unasyn);Gentamicina120;Norfloxacin Nor;Penicilina P;Piperacilina PIP,Vancomicina VA.
flora bacteriana:frecventi coci Gram pozitivi izolati si in perechi;absenta flora lactobacilara.
Ce antibiotic credeti ca tb luat ac***a in vedere varsta de sarcina.
va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Amoxicilina, ampicilina, clidamicina, eritromicina, penicilina sunt considerate ca prezinta siguranta in timpul sarcinii.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru alegerea antibioticului.,

malinoiu cristi

acum 9 ani

nu o sa reusiti niciodata cu antibiotic...singurul remediu este un vaccin homeopat..
care produce anticorpi....detallii la mine...tel.0727557802...0764559163.......

Cristi

acum 9 ani

Domnule Malinoiu, puteti da mai multe detalii despre vaccinul despre care vorbiti? Mie mi se pare ciudat ca dati numerele de telefon, cand ar fi fost mult mai simplu sa dati numele vaccinului? Daca nu aveti nimic de ascuns astept mai multe informatii.

serj

acum 8 ani

as dori un sfat misa depistat in sperma enterococus faecalis am dat atibioticograma
amoxacilina/acid clavuric sensibil
doxicilina sensibil
cefuroximina sensibil
ceftriaxone resistent
azitromicina resistent
claritromicina resistent
levofloxacina sensibil
ofloxacina intermediaR
ciprofloxacina intermediar
moxifloxacina sensibil
cam ce imi sfatuiti sa eau din aceste antibiotice