tratament pt Candida

Candidoza

Postata de cristian227 cu 15 ani in urma.

Buna ziua.
Cam de vreo 6 luni, acuz o durere in partea stanga a abdomenului. Uneori este o durere suportabila, alteori se acutizeaza. Apare cam la o saptamana si ca durata cred ca este de o ora-doua. Nu am urmat niciun tratament si nici calmante, medicamente sau unguente n-am folosit.

Am mers la medicul ginecolog, prezumand ca am "anexita" (asta mi-a spus medicul de familie), dar aici mi-a pus ca diagnostic "vaginita", recomandandu-mi si o ecografie abdominala si alte teste de explorare (recoltare secretie vaginala, test Papanicolau) pentru a se elucida facotorii care provoaca durerea.

Concluziile de la ecografie sunt: colecist dismorf si microlitiaza renala stanga.

De asemenea, mi-au venit si analizele de la secretie. Concluzii:
- celule epiteliale poligonale: RELATIV FRECVENTE
- celule epiteliale rotunde: RARE
- celule cu aspect de "clue cell": ABSENTE
- leucocite: NUMEROASE
- trichomonas vaginalis: ABSENT
- levuri: NUMEROASE
- inmugurite: PREZENTE
- hife, pseudohife: PREZENTE

N-am reusit sa fac si testul Papanicolau fiindca am fost in perioada menstrei.

Din interpretarea analizei pentru secretie- Vaginita + Candida, mi-a dat urmatoarea reteta:
- Flamexin - 1 cp/zi (10 zile)
- Ovul Lomexin - 1/la 3 zile (2 ovule)
- Nistatina - 2/la 8 h (timp de 2 saptamani) - si partenerul la fel
- Tantum Rosa- 6 pliculete.

Chiar este necesar si pentru partener sa ia NISTATINA?
Sunt un pic nedumerita in legatura cu spalaturile cu Tantum Rosa- acestea trebuie in fiecare zi?

Tratament este necesar si suficient pentru Candida?

Mii de multumiri.
Cu stima,

Raspunsuri (3)

ana -maria80228

acum 15 ani

buna -am acut si eu candida
am avut alt tratament -depinde cat e de avansata la tine ,
-este necesar s aia si partenerul tratament -in timp ce tu aveai declansata candida ati facut sex
pt siguranta e bine sa ia si el medicamentele.

cristian227

acum 15 ani

multumesc pentru raspuns.
numai bine.

logos70

acum 13 ani

Exista un tratament eficient impotriva candidei, C-Free se numeste, se gaseste in sistemul mlm al firmei Coral Club International, il puteti gasi si pe siteul www.coralclubin.eu, va pot sta la dispozitie pentru amanunte.
Sigur, si imunitatea este foarte importanta, pe acest site gasiti si tratamente optime pentru imunitate, sanatatea femeii, sanatatea copilului, sanatatea barbatului, antioxidanti cu nanoclusteri, etc...