Tratament Gardnerella

Candidoza

Postata de oanaP29 cu 13 ani in urma.

La ultima analiza a secretiei vaginale am primit urmatorul rezultat:epitelii rel. frecvente, leucocite rel frecvente, Gardnerella prezent, flora rara, bacili gram + scurti,rari coci gram + , numerosi cocobacili gram -, Gardnerella Vaginalis. V-as ruga sa-mi indicati si mie un tratament. Mentionez ca de mai multi ani ma confrunt cu prb unei secretii abundente si neplacute, dar pana acum analizele nu au indicat si Gardnerella. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Victor Richard

acum 13 ani

Antibiograma nu ai facut? Tratamentul se face conform antibiogramei. In caz contrar, mergi la medicul ginecolog pentru a-ti recomanda tratament (exista si antibiotice, ovule care sunt recomandate in gardnerella, desi antibiograma arata cu certitudine la ce antibiotic este sensibila boala in cazul tau).