tratament candida fara rezultat?

Candidoza

Postata de andreea23f cu 12 ani in urma.

Buna tuturor,
am 23 de ani si nu mai scap de candida.reapare o data la 2-3 luni,cu toate ca urmez cu strictete tratamentul prescris de medic(ovule clotrimazol si flucovim oral), atat eu cat si partenerul.De cateva ori m-am tratat si singura cu gynozol sau pimafucin pentru ca ori eram plecata din tara ori aveam impresia ca ovulele clotrimazol nu au efect in cazul meu.Acum iar au aparut aceste simptome si pur si simplu nu imi vine sa mai merg la medic stiind deja ce tratament imi da=ovule clotrimazol si capsule flucovim= :( Mentionez ca am "vizitat" 3 medici in leg cu problema asta.
Va rog,cateva sfaturi sau indrumari.
Multa sanatate!

Raspunsuri (8)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Candidoza se poate croniciza si poate capata rezistenta la anumite antimicotice; exista si alte trat. in afara de cele mentionate, dar parerea mea este sa refaceti secretia vaginala si daca va iesi candida se va face fungigrama si se va sti exact la ce este sensibila; aditional puteti face o cura cu linex sau eubiotic pentru refacerea florei vaginale.

andreea23f

acum 12 ani

Multumesc mult!

Lavinia

acum 12 ani

Foloseste dupa ce faci sex cu partenerul ACTIGEL de la BIOCLIN Multi-gyn ...ii foarte bun si eficient...se gaseste doar la farmaciile sensiblu

eva40

acum 11 ani

cat iti plateste sensiblue????:)
e amagire cu gelurile alea,sti si tu...nu e tratament,se trateaza din interior cu local.

membru231793

acum 11 ani

in cat timp se poate croniciza candida?multumesc

eva40

acum 11 ani

cand ai o sutea seaca,iritanta,atunci e ireversibilapana sa ajungi acolo,treci in cateva faze.Constipatie,limba incarcata,cosuri,dureri de cap,urticare,mancarimi si multe altele
Se trateaza cu Probiobalance ce nu este altceva decat flora intestinala care te fereste si te vindeca de candida albicans
Farcas Eva
Terapeut naturist,nutritionist
Specialist medicina quantica
***@yahoo.com
www.***.ro

membru231793

acum 11 ani

iar in zona genitala in cat timp se poate croniciza? multumesc

eva40

acum 11 ani

destul de repede,6-8 luni