sunt nelamurita!

Candidoza

Postata de sabinuta cu 13 ani in urma.

in aprilie am fost la ginecolog o mica racela am primit tratament dar de o luna am fost diagnosticata cu angina acuta de medicul de familie iarasi tratament cu anibiotice care cred ca mi-au provocat candidoza?angina acuta se poate transmite prin sex oral?

Raspunsuri (1)

Sheila

acum 13 ani

Inflamatie a amigdalelor si a faringelui care provoaca dureri locale accentuate.
Amigdalita este contagioasa la contactul apropiat cu o persoana infectata. Picaturi contagioase ce contin agenti patogeni ajung in aer atunci cand o persoana infectata respira, tuseste sau stranuta; infectia apare prin inspirarea aerului ce contine aceste particule infectante. Infectia poate aparea de asemenea in cazul in care agentii patogeni ajung pe piele sau obiecte care vin in contact cu gura, nasul, ochii sau alte membrane mucoase.