streptococ grup B

Candidoza Meningita streptococica de grup b

Postata de dalyna cu 14 ani in urma.

am fost diagnosticata cu streptocog grup B de care nu scap nici dupa doua "cure" de antibiotice...la ce poate duce acest treptococ?

Raspunsuri (6)

raluca

acum 14 ani

Citat:
am fost diagnosticata cu streptocog grup B de care nu scap nici dupa doua "cure" de antibiotice...la ce poate duce acest treptococ?

Buna
Acest streptococ se intalneste destul de frecvent la femei...De obicei nu ai nici un simptom, asa ca trece neobservat. Cel mai bine ar fi sa-ti faci o antibiograma si sa rezolvi problema. Parerea mea este sa mergi din nou la control. Numai bine

ionica

acum 14 ani

Citat:
am fost diagnosticata cu streptocog grup B de care nu scap nici dupa doua "cure" de antibiotice...la ce poate duce acest treptococ?

Daca folosesti foarte multe antibiotice s-ar putea sa faci candida. Penicilina este medicamentul cel mai bun in tratamentul infectiilor streptococice. Stiu ca doare dar te va scapa cu siguranta.

S-a constatat ca utilizarea repetata a antibioticelor, in timp, poate duce la scaderea rezistentei imunitare dobandite si, paradoxal, apare predispozitia la infectii. O alta reactie secundara, este alergia cutanata, care poate avea uneori forme grave, cum ar fi socul anafilactic.

Insa cea mai alarmanta este posibilitatea ca, in urma tratamentelor incorecte, unele bacterii sa devina rezistente la actiunea majoritatii antibioticelor.
Numai bine si sa ma tii la curent

Maria C

acum 14 ani

Chiar daca ti-au fost prescrise antibiotice pentru cinci sau sapte zile, iar tu ai intrerupt tratamentul dupa trei zile, cand deja te simteai mai bine; aceasta, deoarece majoritatea bacteriilor fusese distrusa; cateva ar fi putut ramane totusi, iar la reaparitia simptomatologiei, reluarea antibioticului recomandat in primul caz nu va mai avea efectul scontat. Acesta este mecanismul care explica de ce persoanele cu infectii repetate au impresia ca antibioticele sunt din ce in ce mai ineficiente: cei in cauza au creat propriile bacterii rezistente la tratament. Mergi din nou la control pentru un alt tratament mai eficient.

Elena B

acum 14 ani

Streptococul hemolitic de tip B, ''LINGE INCHEIETURILE SI MUSCA INIMA''.Adica poti face reumatism articular sau te poti imbolnavi de inima.Trebuie facuta antibiograma care-ti va indica la ce tratament este sensibil streptococul pe care il ai.Nu lua alte antibiotice pt ca il fac mai rezistent. La institutul Cantacuzino se poate face un autovaccin care se administreaza dupa o schema de tratament indicata de medic.

Simona T

acum 13 ani

Se face confuzie cu streptococul beta hemolitic grup A. Acesta produce faringita si reumatism articular acum care "linge incheieturile si musca limba". Topic-ul este in schimb despre infectiile vaginale produse de streptococul beta hemolitic grup B.

maria popa

acum 10 ani

la antibiograma a iesit staphylococuss spp betahemolitic cu coaguloza plus ce remediu naturist stiti.va rog i