Secretii vaginale

Candidoza

Postata de Alexandraalexandraa cu 9 ani in urma.

Bună ziua! Am o problemă care mă macină de ceva timp, aceasta fiind o infiecție vaginală, cred eu. Sunt virgină, am 16 ani și de vreo 2 ani am sesizat secreții alb-galbui, urât mirositoare însoțite cu mâncărimi. Nu știu ce să mai fac având în vedere că îmi este foarte rușine să îi spun mamei mele despre asta, plus că știu că s-ar îngrijora mai mult decât ar fi nevoie. Ce sfaturi îmi dați? Remedii naturiste, vitamine, etc. Mulțumesc enorm!

Raspunsuri (3)

gia

acum 9 ani

cel mai bine e sa lasi rusinea la o parte si sa vorbesti cu mama ta sa mearga cu tine sa faci o analiza la secretie .in functie de rezultat se da si tratament ; de multe ori nici tratamentul prescris de medic nu are efect daca nu respecti exact indicatiile lui . deci , nu te lua dupa "ureche" sau alte sfaturi "binevoitoare" , insanatosire grabnica !

Medic.Fares

acum 8 ani

Buna ziua.Remedii naturale pentru infectii sunt dar este indicat sa fie facute analizele si aceste remedii sa fie administrate in functie de indicatiile medicului specialist.Sunt ovule Ginosept pe baza de ingrediente naturale un adjuvant natural cu acţiune antimicrobiană, anticandidozică, antiinflamatoare, cicatrizantă, antipruriginoasă, anestezică locală pentru infecţii şi inflamaţii genitale, leucoree, candidoză, condiloame genitale.In caz de leucoree se pot face spalături vaginale cu ceai Ginosept, asociat cu aplicarea de ovule Ginosept.

Ioana

acum 8 ani

Acea secretie poate fi o candida care poate a fost facuta in urma unui tratament cu antibiotice, dar indiferent ce este discuta cu mama ta si mergi la un ginecolog pentru investigatii. Nu e nimic grav dar daca acea secretie persista in timp poate duce chiar la o rana pe col sau alte complicatii.
Spalaturile rezolva problema doar pe moment, sau pot fi folosite in combinatie cu un tratament la care cedeaza acea "infectie"