Reapare candida in urma unui tratament medicamentos?

Candidoza

Postata de mariana779 cu 8 ani in urma.

Buna ziua, am o întrebare cu privire la ceea ce priveste candida.
In cazul in care am fost depistata cu o candida vaginala, ce se reactiveaza mereu când urmez un tratament medicamentos pentru infectiile urinare, se va reactiva in urma unui tratament medicamentos prescris pentru orice alta parte a corpului?

Raspunsuri (4)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , candidoza poate aparea in urma oricarui tratament antibiotic , indiferent pentru ce luati tratamentul . Va recomand ca impreuna cu antibioticul sa faceti si profilaxia infectiilor fungice cu Fluconazol 150 mg 1cp la 3 zile pe toata durata antibioterapiei.

Alexandra

acum 8 ani

Multumesc mult pentru răspuns.

baclava

acum 8 ani

Alexandra, nu uita sa iei si probiotice cu antibiotice, ca sa nu ti se distruga flora intestinala. aici un articol explicativ http://www.med-farm.ro/despre-probiotice-a-auzit-toata-lumea-dar-ce-stiti-de-prebiotice/

mirela.bratu

acum 8 ani

Buna!In cazul meu nu a reaparut si m-am tratat la domnul doctor Silviu Istoc.Totul a decurs foarte bine si cum am mentionat mai sus din fericire nu a reaparut.Daca mai ai si alte nelamuriri ii poti scrie chiar si pe facebook, sunt sigura ca iti va raspunde.Sanatate!