Pruritul (mancarimea) genital

Candidoza

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

De la un timp de vreme ma de ranjeaza penisul,nu se mai scoala,urinez fara a ma mai putea controla si din el curge totusi ceva galbui si am varsta de 38 ani.Ce este si ce pot face? Va multumesc!

Raspunsuri (13)

Cristian272

acum 16 ani

ai contactat mai mult ca sigur o boala venerica! du-te la un dermatolog. prezervativul, bata-l vina...

comentarii utilizatori

acum 15 ani

da 1 an jumate lucrez la un restaurant in orasul meu iar aici vestiarele sunt comune (bucatari,ospatari)de atunci am o problema ma tot mananca pielea in general in zonele cu par si la testicole ...nu am fost la medic dar nu stiu ce sa fac ma puteti ajuta ?????

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mam bronzat pe sani ptr prima oara si acum am mancarimi la sani ce sa fac e din cuza la bronzat

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am si eu o intrebare , ce inseamna daca am mici pete de culoare rosie pe capul penisului?Nu ma mananca sau ceva dar au aparut cam de 4 zile.Stiti cumva care e problema?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna seara de ceva timp mi au aparut niste pete de marimi diferite care au forme diferite ma mananaca foarte rau ama luat medicamente prescrise de alergolog apoi de endocrinolog unde mia u depistat si o tiroida nu f mare,dispar apoi apar dupa ceva timpiau medrol dupa o schema si cedeaza ,intrebarea ar fii daca aceste pete brobonite,sau nu stiu cum sa le numesc ,au vreo legatura cu faptul ca si in zona inghinala am niste mancarimi ingrozitoarae de mult timp,si daca da unde sa merg la ce medic?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am si eu o intrebare.ce se intampla daca am des mancarimi in zona anusului?trebuie un control neaprat?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am de ceva timp o mancarime la fudulii care ma supara f.tare...nu stiu care e cauza si la ce doctor sa ma duc....astept raspuns..multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

de ceva timp am macarimi in zona genitala.mai intai am avut in zona pubiana,dupa un timp mi-au aparut si pe scrot,iar acum park ma manaca si penisul.ce sa fac?ce imi recomandati?totusi imi este cam jena sa ma duc la doctorul d familie:)tin sa mentionez k am o partenera stabila si d incredere.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

BUNA. Va rog sa-mi recomandati un tratament, daca se poate... Am fost operata in august 2008 (chist ovarian), dupa operatie am urmat un tratament dar am inceput sa am mancarimi si scurgeri. am fost dupa o luna la control, mi s-au recomandat spalaturi (secretiile au continuat sa apara) am fost in luna urmatoare din nou la control, mi s-a facut cauterizare, fara a mi se da prea multe explicatii si un tratament printre care si spalaturi vaginale. acum am din nou secretii si mancarimi, ce imi puteti recomanda? mentionez ca testul papanicolau l-am facut si a iesit "bine".

comentarii utilizatori

acum 15 ani

De aproape 2-3 ani sufar de o mancarime in zona genitala,mai intensiv in zona anusului(fund)si se extinde.Doar pielea ma mananca.Ma scarpin pana ini ies un fel de "cosuri"si curge sange knd se rup.Mentionez ca pana acum nu am avut relatii sexuale.Exista vreuntratament naturist,pentru ca nu pot sa merg la dermatoloc,fiindu-mi rusine.Sanatate

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am de ceva timp niste pete rosii in zona inghinala si ma maninca foarte tare cind ma scarpin ami curge un fel de zeama ce este si cum pot sa ma tratez

Adriana174137234

acum 15 ani

Buna,

Si eu m-am confruntat cu astfel de mancarimi in zona genitala...nu am avut curaj sa merg la medic si asa ca am mers la farmacia naturista si mi-am luat crema de galbenele. Dupa cateva zile, mancarimea a disparut, mai folosesc crema si acum, din cand in cand pentru prevenire. Sa stiti ca este foarte buna, tot ce trebuie sa faceti e sa evitati pe cat posibil mancarimea si sa nu folositi geluri de dus/ sapunuri foarte parfumate in zona genitala, si puteti folosi comprese cu apa rece pentru calmarea iritatiei

Sper ca v-am fost de folos.
Multa sanatate!

Angela29129072

acum 14 ani

se numeste vulvodinie multe femei sufera fara sa apeleze la medic tratamentul este dureros (infiltratii cu xilina) mai rau ca medicii nu recunosc diagnosticul insista pe infectii si refuza tratamentul asociaza cu ceva boala psihica.Doamnelor insistati si nu va lasati intimidate de acesti medici superficiali