prurit vulvar

Candidoza

Postata de bella18 cu 14 ani in urma.

de cca 6 luni ma chinui cu un prurit vulvar care nu cedeaza la nimic. In dec. am facut o consultatie ginecologica am urmat un trat cu metronidazol, canesten(ung), betadine(ung), aerius. Vreau sa precizez ca nu au fost prezente secretii vaginale, dureri sau alte probleme si nici prietenul meu nu s-a plans de nimic .

Raspunsuri (3)

shadow

acum 14 ani

prietenul poate fi purtator chiar daca nu are nici un simptom, daca tie iti trece poti lua din nou de la el . cred k cel mai bine incerci ceva intravaginal , bineinteles prescris de medic, si cel mai bine sa va tratati amandoi odata ca sa scapati .Numai bine si sanatate!

dana

acum 14 ani

nu ai spus ce ti-a zis medicul ca ai si pt ce ti-a prescris acel tratament despre care vorbesti. daca nu ti-a facut nici o analiza ( lama) in urma careia sa aflii sigur ce este, atunci fa-o. du-te din nou la medic si insista. orcum nu e chiar o avere, ceva de genul 20-30 lei. si daca nu iti iese nimic, mai repet-o de 2 ori. si daca tot nimic atunci da o cautare pe google despre LICHEN SCLEROATROFIC VULVAR . e o boala autoimuna. in cazul meu am mers cam 7 ani la ginecologi care, ba si-au dat cu parerea (fara sa imi faca nici o analiza de laborator) ba mi-au facut analize care ieseau bune si nu stiau ce sa imi zica. se pare ca se pricepeau NUMAI la chestii ginecologice, de altceva nu aveau habar ca doar nu era domeniul lor! pana la urma am ajuns la un dermatolog....

bella18

acum 14 ani

medicul mi-a zis ca ar putea fi o alergie facuta la ceara de epilat sau de la un det.intim. Nu am facut nicio analiza(lama), pt ca era inainte de sarb. si laboratoarele nu mai lucrau apoi eu a trebuit sa plec din tara pt ca locuiesc in Italia. Acum am incercat un alt unguent Tantum rossa...dupa care cred ca voi apela si eu la un dermatolog. Multumesc