probiotice

Candidoza

Postata de Gabe70 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,as dori sa stiu care alimente probiotice se recomanda a fi consumate in cazul candidozei esofagiene? si ce alte alimente se pot consuma fara grija?

Raspunsuri (1)

Milciuc Ramona

acum 10 ani

De evitat:

dulciuri si derivate
cafea
ceai negru
cartofi
lapte si derivate de lapte de nici un fel
unt, alune, nuci, paine si derivate
paste fainoase, fructe de nici un fel
prajeli, grasimi saturate

Alimente recomandate:

brocoli spanac
conopida
vinete
tarite de ovaz
usturoi cat mai mult
mamaliga (nu mai mult de 100g/zi)
seminte dovleac
floarea soarelui
rosii, castraveti
salata
dovlecei
carne sp***a de pui sau vita
ficat de pui

Acest regim alimentar se tine pe o perioada de minim doua luni. Se recomanda administrarea: ceaiului de cuisoare, scortisoara , chimen.

Condimente recomandate: cimbru, cuisoare (se clateste gura cu ceai de cuisoare), rosmarin, piper si ardei iute

In plus, iti recomand ca si tratament produsul Candy Clear 5. Eu am primit aceasta reteta de la o firma din Suceava, si chiar a avut efect benefic asupra candidei.