pot scapa de candida?

Candidoza

Postata de junioara2006 cu 12 ani in urma.

buna,poate ma ajuta cineva si pe mine in legatura cu candida,acuma 2 luni am fost la un control ginecologic si mi-a descoperit -filamente de candida- ,dupa care am urmat un tratament cu ovule ,medicamente si spalaturi intavaginale cu ceai de musetel si bicarbonat.Dupa tratament a fost totul bine,mi-au disparut secretiile,si dupa 2 saptamani iar au revenit,ce mai pot face,tratamentul e destul de costisitor!As vrea sa scap de ea ca e destul de neplacuta,stie cineva si alte metode,spalaturi etc?As aprecia orice sfat,multumesc anticipat!

Raspunsuri (5)

Pena

acum 12 ani

Din cate stiu eu, ceaiul de musetel nu este tocmai indicat. Bicarbonatul, da. Mai poti face spalaturi cu Tantum Rosa. Vezi pe Google indicatii.

laura

acum 12 ani

Cel mai bine ar fi o analiza la secretie,cu antifungigrama aferenta,sa stii exact ce fel de substanta,trateaza candida ta,ca sa nu mai iei asa dupa ureche..

Iuli

acum 12 ani

Musetelul nu face decat sa reprezinte un mediu propice pentru INMULTIREA oricarei bacterii, ciuperci etc. Nu imi pot da seama cine v-a recomandat asa ceva. Urmati sfatul Laurei. De asemenea, partenerul trebuie sa mearga la dermatolog si sa ii recomande un tratament, altfel dvs va tratati degeaba.

lorena

acum 12 ani

Buna!

Eu iti recomand ozonoterapie ( http://www.puremed.ro/candidoza/) Poti incerca. In perioada asta au consulatia gratuita!

Bafta!

Cristiana

acum 12 ani

Nu stiu de ce se recomanda atat spalaturile astea vaginale!Vaginul are propriul lui sistem de curatare, nu va mai spalati in interior!Urmati tratamentul corespunzator cu ovule dupa care evitati tampoanele intravaginale, dusurile sau sapunurile. Eu am avut o vaginoza de care am scapat greu, e adevarat. Foarte multe ovule si pastile, insa mi-a trecut. Folosesc un gel intim din ingrediente naturale si zona genitala este tot timpul hidratata, cu fluide in cantitati normale. Gelul se numeste Nirena, e scump, insa isi face toti banii si un flacon tine cateva luni, pentru ca nu trebuie sa folositi o cantitate mai mare cat un bob de mazare.