poate fi candida?

Candidoza

Postata de angis cu 13 ani in urma.

buna.sotul meu a inceput in urma cu 5 zile sa ia antibiotic pt o masea umflata,si mi s-a plans ca nu stie ce are dar pe capul penisului i-au aparut ceva zgrabunte si ca o pelicula alba si il mananca foarte rau.vreau sa intreb poate fi candida provocata de luare antibioticului?sau e altceva.multumesc

Raspunsuri (5)

Filipa

acum 13 ani

Da, candida poate sa apara de la antibiotic luat fara vitamine. Sa se spele cu apa calda in care a dizolvat bicarbonat de sodiu, alimentar sau din farmacie. De candida se scapa destul de greu. Trebuie facute analize ca sa vada la ce cedeaza. Ai grija ca se transmite si la femei este mai dificil de suportat si tratat.

angis

acum 13 ani

multumesc de raspuns

angis

acum 13 ani

multumesc de raspuns

dan

acum 13 ani

In perioada in care luati antibiotic luati si suplimente cu acidophilus.Daca s-a ajuns la candida aveti nevoie de un tratament specific.Puteti cere un sfat la [email protected] aveti o igiena riguroasa si o alimentatie adecvata.Atunci cand am avut aceasta problema, mi s-a recomanda ca si sotia mea sa urmeze tratamentul desi la ea nu s-a manifestat candidoza.A fost o masura de siguranta pentru ca riscul era mare.

nicoleta andreea

acum 13 ani

am luat antibiotice fara nistatina si acum am o scurgere branzoasa cu mancarimi cred ca este vorba despre candidoza oare ce tratament ar fi indicat ac***a in vedere ca alaptez? va rog sa ma ajutati cu un raspuns nu as prea vrea sa merg la gine doar dak este neaparat nevoie