Poți rămâne însărcinată fara sperma,întreb ptr că am simptomele unei femei însărcinate,sunt virgina?

Candidoza

Postata de Gaby cu 2 luni in urma.

Și ce este lichidul alb sau transparent-apos pe lenjeria intima?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Nu puteti ramane insarcinata fara sperma. Sperma masculina contine spermatozoizii care fecundeaza ovulul femeii, ducand la sarcina. Simptomele pe care le aveti pot fi semn al altor afectiuni, nu neaparat de sarcina. In unele cazuri, senzatia de balonare, greata sau oboseala s-ar putea sa nu aiba nicio legatura cu sarcina.

Lichidul alb sau transparent-apos de pe lenjeria intima reprezinta secretia vaginala normala a unei femei, care variaza pe parcursul ciclului menstrual.

Secretia transparenta sau alba, cu textura asemanatoare unui albus de ou crud, este de obicei un semn al perioadei fertile a ciclului menstrual.

Daca aceasta secretie se schimba si devine groasa si branzoasa, prezinta un miros neplacut sau este insotita de mancarime sau arsura, este posibil sa aveti o infectie vaginala si ar trebui sa mergeti la medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/una-din-cinci-femei-se-confrunta-cu-vaginita-in-timpul-sarcinii_19223