pastile candida

Candidoza

Postata de radu_f cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Mi-am facut un exusdat lingual si o antifungigrama.
Potrivit rezultatului am candida, problema este pastilele la care este sensibila.
Doamna doctor care m-a consultat, mi-a zis ca nu are ce sa-mi dea, ac***a in vedere ca cele de pe lista,
la care este sensibila, sunt unguente sau ovule vaginale.
As vrea sa stiu, va rog, daca exista si altceva ce as putea sa iau sau ce puteti sa mi recomandati dumneavoastra sa fac.
Mentionez ca sufar de mult de aceasta boala.
Mi-am mai facut un test anul trecut (fara antifungigrama) si mi s-a dat fluconazol care nu a avut niciun efect. Acum a devenit tot mai suparatoare.

Exsudat lingual
Prezenta Candida spp. -
Antifungigrama
Econazol SENSIBIL
Clotrimazol SENSIBIL
Ketoconazol SENSIBIL
Nistatin REZISTENT
Amphotericina B REZISTENT
Miconazol REZISTENT
Fluconazol REZISTENT
Voriconazol REZISTENT
Flucitozin REZISTENT
Itraconazol REZISTENT
Terbinafin REZISTENT
Posaconazol REZISTENT

Raspunsuri (1)

didizicu

acum 7 ani

Buna, si eu am avut probleme, odata cu instalarea menopauzei, insa am inceput sa folosesc Gynie L si vad rezultate super bune, ti l recomand!