Papilom pe limba

Candidoza

Postata de xxx1103270 cu 15 ani in urma.

In ultimul timp am avut probleme cu aparitia unor afte si o candidoza pe limba.Am urmat tratament local si am luat 10 zile nizoral.Mergand la control dr. a observat ca in stanga la baza limbii pe lateral mi-a aparut un papilom.Deocamdata mi-a spus sa urmaresc daca se mareste.As dorii sa stiu daca este periculos si ce ar trbui sa fac.

Raspunsuri (2)

Monica162

acum 15 ani

pt candida incearca sa iti cumperi glicerina cu stamicin(sau nistatin)si sa iti freci limba de 3 ori pe zi,si o racla,pe care o folosesti dupa ce te-ai spalat pe dinti,pe limba..poti freca limba si cu bicarbonat iar pt papilom trb sa mergi regulat la control,din cate stiu eu sunt destul de periculoase,cel mai bine trb vazut de un specialist care sa vada ce fel de tip e...(ex :genital:papiloamele la femei dau cancer de col)

vlad26

acum 15 ani

Ar trebui sa faci tot posibilul sa iti intaresti imuntatea, nu strica sa mananci sanatos si sa tii un regim, macar o perioada. Aftele si papiloamele apar atunci cand imunitatea organismului e slabita si deseori dispar de la sine fara mult tratament, dar sunt incomode si uneori dureorase.