Oare ce este scurgere vaginala ?

Candidoza

Postata de Utilizator11719837061 cu 2 luni in urma.

Am o scurgere vaginala roz maronie și mirositoare ,oare ce o fii ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Scurgerea vaginala este un fenomen normal al corpului feminin, servind la curatarea si umidificarea vaginului si la prevenirea infectiilor. Cu toate acestea, culoarea, mirosul sau consistenta acesteia pot varia si pot indica anumite afectiuni.

O scurgere vaginala roz maronie poate fi un semn de sangerare usoara sau spotting, ceea ce poate fi normal in anumite momente ale ciclului menstrual, desi poate indica si o problema mai grava, cum ar fi o infectie, o boala cu transmitere sexuala, endometrioza, sau chiar cancer.

O scurgere vaginala cu miros neplacut poate si ea indica o infectie, cum ar fi vaginoza bacteriana sau tricomonaza. Acestea pot fi tratate cu antibiotice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia. Pentru durerile de cap si tremurat va recomandam un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176