nu stiu ce sa mai fac

Candidoza

Postata de georgeta2115 cu 12 ani in urma.

buna ziua...
la inceputul lunii trecute am facut un tratamen cu antibiotice, mai exact AUGMENTIN si am facut candidoza , am luat tot felul de tratamente printre care NISTATINA , RELFOR si m-am spalat cu TANTUM ROSA, totul a fost ok si infectia parca disparuse, nu mai aveam mancarim si nici secretii abundente, pana acum cateva zile cand aceste secretii au inceput sa reapara, am fost la farmacie si mi s-au recomandat ovulele, 3 zile de tratament CANESTEN GYN si totusi aceasta nu dispare, tin sa precizez ca folosesc pilule contraceptive MERCILON de vreo 3 luni.
ce sa mai fac, cum pot sa scap de ea, poate sa apara si din cauza pilulelor contraceptive? va rog sa ma ajutati.....va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

exista factori care favorizeaza aparitia candidozei vaginale : contraceptivele orale combinate, antibioticele cu spectru larg (distrug flora vaginala normala), purtarea lenjeriei intime sintetice, unele boli endocrine (hipotiroidismul), o anemie feripriva. Un consult la medicul curant, eventual un examen ginecologic se impune pentru un tratament corect local si general (mai ales in cazul recidivelor). evitati dulciurile concentrate, alimentele ce contin mai mult zahar, cofeina, folosirea sapunurilor dure, care contin parfum si a deodorantelor in zona intima, purtarea de antaloni si lenjerie stramta.