Nelamurire

Candidoza

Postata de carmen1986 cu 12 ani in urma.

Buna seara, am o mare nelamurile, in 2011 am facut un test papanicolau pe care nu l am mai repetat, in acel test scria modificari celulare benigne si clasificata cu clasa II, specific ca aveam si candida, doct ginecolog mi a prescris medicamente pt candida, dar nu am mai refacut testul pt ca nu mi s a spus. .....Am motive de ingrijorare????? Multumesc!!

Raspunsuri (4)

eva40

acum 12 ani

Hiperplazia este marirea in volum a unor celule,acestea apar cand au un factor,iar dvs aveti candida,alte probleme nu sunt.Insa aveti motive sa scapati de candidoza, se extinde in organism iar cand apare o jena, in gat,tusa seaca e aproape imposibil sa scapati de ea.Sa vedem!Mai aveti scurgere alba?Uitati-va la limba dimineata,este incarcata?Scaunul este normal?Destul; de greu se trateaza candida cu medicamente,sunt toxice.Mai bine folositi probiotice.Eu am folosit acestea cu rezultate minunate Probiobalance se numeste si se ia 3x1 inainte de masa si Oregano Oil 3x10 picaturi pe un pic de miere.

carmen1986

acum 12 ani

Va multumesc pt raspuns, dar de 1 an de zile ma gandesc sa nu se fi agravat...sunt oarecum stresata ca din cauza sarbatorilor nu pot efectua testul

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Infectia vaginala cu Candida nu afecteaza testul BPN si nu produce modificari asupra colului uterin. Daca a-ti tratat-o si nu mai aveti simptomatologie nu trebuia sa repetati testul si nu cred ca ar trebui sa fiti ingrijorata pentru urmatorul, daca cel de anul trecut a fost normal.

Carmen

acum 11 ani

Am facut un test papanicolau si la descrierea citologica scrie: celule exocervicale superficiale si intermediare, modificari reactive inflamatorii, celule endocervicale dispuse in plancarde, exudat inflamator fibro-leucocitar, flora nespecifica coco-bacilara. Trebuie sa ma ingrijorez?