mycoplasma

Candidoza Pneumonie cu micoplasm

Postata de rocsali20 cu 11 ani in urma.

Ce este micoplasma, cum se transmite si cum se trateaza?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista 4 specii de Mycoplasma reponsabile de aparitia infectiilor la om: pneumoniae, hominis, genitalium si ureaplasma.
Mycoplasma pneumoniae determina cele mai frecvente infectii ( pneumonia atipica, bronsiolita),se transmite pe calea aerului si se trateaza cu antibiotice.

rocsali20

acum 11 ani

Am uitat sa specific Mycoplasma hominis.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Mycoplasma hominis poate fi gasita in flora vaginului, ea fiind adesea responsabila de infectiile pelvine( anexite, metroanexite, etc); la persoanele cu sistemul imun intact , prezenta acestei bacterii nu este asociata cu manifestari clinice deoarea virulenta lor este scuzuta si se comporta ca oportunisti ( adica pot provoca infectii atunci cand imunitatea este efectata). n caz de infectii, acestea evolueaza cronic iar persoanele in cauza pot ramane mult timp “purtatori sanatosi” ai infectiei si surse in vehicularea agentilor infectiosi pe cale sexuala.

sterian stefania

acum 8 ani

Cum ma pot trata de mycroplasma hominis? Va multumesc!!