Microbul Helicobacter si Candidoza faringiana

Candidoza Esofagita candidozica

Postata de netia cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
sunt noua pe acest forum,baiatul meu(are31ani) are o tuse de mai mult timp si in urma unor analize mi s-a spus ca are microbul Helicobacter si Candidoza faringiana,
si din cauza asta tiseste tot timpul (la plamani nu are nimic, nu este fumator) este posibil sa tuseasca din cauza acestor doi microbi?
Va multumesc,
Netia

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 13 ani

Atat HP cat si Candidoza faringiana se pot manifesta prin tuse. Trebuie sa urmeze tratament pentru ambele,alfel pot apare complicatii atat respiratorii cat si gastrice.

netia

acum 13 ani

multumesc pentru raspuns!
va rog daca puteti sa-mi spuneti si ce regim alimentar trebuie sa tina ?

Adrienne

acum 13 ani

Dupa cum spunea un renumit gastroenterolog zilele trecute, pt. HP nu exista regim alimentar ci ,doar daca deja s-a produs o gastrita sau, mai grav, un ulcer. Se urmeaza tratamentul prescris de medic pana la eradicarea lui. Cat, in ceea ce priveste candida, pe langa tratamentul prescris, trebuie sa aiba o dieta echilibrata,sa consume iaurt,sa evite painea si produsele de panificatie plus dulciurile. Sa evite in continuare antibioticele ,iar daca nu se poate ,sa ia ,in paralel, "stamicina". Un lucru f. important este mentinerea unei imunitati ridicate.

Medic Epuran

acum 13 ani

Este probabil ca tusea să fie dată de infecţia candidozică şi este posibil ca şi infecţia cu HP să producă tuse, dacă se asociază cu reflux esofagian.

papa nadia

acum 10 ani

buna ziua ma numesc nadia si am si eu o intrebare .mama mea are ceva dureri de stomac de la un timp de vreme si spune ca ii pocneste stomacul si are febra in corp . a fost la medic si a fost diagnosticata cu neobacter imi puteti va rog spune ce inseamna in termeni mai uzuali va multumesc

elena

acum 10 ani

ce trebue sa mincam cind avem microb la stomac