Mancarimi si roseata..

Candidoza

Postata de dumbix09 cu 12 ani in urma.

Acum 2 ani dupa nasterea fetitei mele ,mi au apraut niste senzatii de mancarime ,roseata ,arsuri in zona genitala.In urma unui control mi s a spus ca am micoza vaginala .Am urmat tratamentul corespunzator si mi a trecut .Acum 2 sapt au reaparut aceleasi simptome,am luat Nizoral ,Gynozol si Clotrimazol ..insa degeaba... mi a alinat putin cateva zile acele mancarimi si ele continua ...Putei sa mi dati un sfat in legatura cu ce taratament sa iau ?....

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tratamenl antimicotic (in general indreptat impotriva candidei-agentul etiologic cel mai frecvent al vaginitelor) recomandat de medicul ginecolog, atat ovule intrvaginale cat si per os.
aveti probleme la urinare? de exemplu usturimi, mictiuni frecvente si reduse cantitativ?ar fi necesar si un examen al sumarului de urina si sedimentului urinar.

geta

acum 12 ani

Ar trebui sa faca tratament si sotul/partenerul/

ANAMARIA

acum 10 ani

da neaparat trebuie sa faca si sotul tau pt ca daca nu face dupa ce te tratezi primesti inapoi de la el,el fiind netratat