Macmiror vs Meclodin

Candidoza

Postata de mihaelastn cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Am fost diagnosticata cu vaginoza bacteriana si mi s-au prescris: metronidazol, meclodin si isoprinosine. Farmacista la care am fost mi-a spus ca meclodinul s-a scos de pe piata si mi-a dat macmiror in locul lui. Abia dupa ce am cumparat medicamentul am aflat ca meclodinul nu s-a scos de fapt de pe piata.
Este vreo problema daca iau macmiror in loc de meclodin?

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , ambele produse au acelasi scop terapeutic dar sunt complet diferite ca si substanta activa si excipienti.
Medicul prescrie un anumit tratament tinand cont nu doar de scopul acestuia ci si de date clinice cunoscute in legatura cu produsul , alergiile dumneavostra si experienta personala a acestuia in tratarea infectiei in cauza . Modificarea unei scheme terapeutice se va face dupa consultarea acestuia in prealabil .

Cruceru Romelia

acum 8 ani

Buna am probleme pe zi ce trece cu o mincarime a capului din cauza "plagutelor" de matreata ,la doua trei zile dupa spalare e insuportabila mincarimea si pielea se inroseste imi apare mult pe zona fruntii si se lasa inspre urechii ,va rog spuneti,mi ce as putea face ? ... multumesc