Leziuni

Candidoza

Postata de Pantera Roz cu 13 ani in urma.

Am si eu o intrebare care nu se incadreaza totusi la aceasta sectiune...dar nu am gasit sectiune postata pentru problemea mea.

Cand aveam 12 ani am cazut ...in urma cazaturii m-am ales cu zona intima (vestibul si intrarea in vagin) taiata si intepata (stiu ca suna ca o gluma p***a ), dar imi e teama sa ma duc la medic pentru ca ma simt jenata de acest lucru.Acum am 21, mi-am inceput viata sexuala si normal ar fi sa merg la medic...intrebarea mea este se poate face o operatie...estetica in aceasta zona (vestibul)?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Operatie estetica poti face oriunde si oricand. Ma intreb insa sincer daca vrei asa ceva. Atata timp cat ti-ai inceput viata sexuala, deci ai avut curaj sa te arati unui barbat care te iubeste, iar lui nu i-a pasat, nu cred ca ai de ce sa te jenezi de un medic care nu inseamna pentru tine nimic mai mult decat un strain la care ai interes sa te consulte, punct. Medicul ala a mai vazut cateva mii de zone genitale feminine. Mi se pare absurd dar este alegerea ta. Trebuie sa stii ca zona este extrem de vascularizata si ca se poate intampla orice (infectie etc) si poti ajunge la probleme grave de tot de la ceea ce eu consider o exagerare. Daca stii toate acestea si totusi te decizi sa o faci, succes.

Dr. Liliana Duica

acum 13 ani

Ti-ai inceput viata sexuala,este momentul sa-ti gasesti un medic ginecolog,sa-ti faci control regulat. daca vrei sa-ti faci operatia estetica, asculta si parerea dr ginecolog. Nu trebuie sa te jenezi ,medicul a vazut multe cazuri,fiecare cu particularitatea lor.