Levuri candida prezente dar cultura negativa

Candidoza

Postata de roxxzzy cu 12 ani in urma.

Mi-am facut un raclaj lingual si a rezultat ca am levuri de candida sp. Am facut dupa aia cultura de fungi care a iesti negativa. Este posibil asa ceva, sa existe levuri dar sa nu creasca cultura? Nu mai inteleg nimic.

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Candida se gaseste si in mod normal pe mucoasele noastre, numai in anumite conditii de imunitate locala sau generala mai scazuta, se poate inmulti si produce simptome. Daca nu a crescut in culturi si nu va deranjeaza ca simptome (limba f. incarcata, usturime etc) este posibil sa fie tulpina nepatogena si nu trebuie tratata.

roxxzzy

acum 12 ani

Ma deranjeaza. Ustura si tot timpul am impresia ca am ceva pe limba.