iritatie a penisului

Candidoza

Postata de ymme cu 11 ani in urma.

O iritatie a capului penisului. Se manifesta prin mancarimi, o secretie de lichid albicios , pete rosii pe capul penisului si niste puncte foarte mici si albe, destul de multe. Deasemenea ma mananca la deschiderea preputlui, pielea care inveleste penisul, este la fel, rosie si umflata un pic, cred. Va rog sa ma ajutati cu un sfat si sa-mi recomandati un tratament daca ati putut stabili un diagnostic pe baza celor spuse de mine. Mentionez ca aceasta problema o am de 2-3 saptamani iar mancarimile si iritatia nu a fost constanta, aparand la interval de cateva zile, la un moment dat se ameliorase si am crezut ca mi-a trecut insa aseara a revenit. Astept cu nerabdare raspunsul dvs. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (9)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil este vorba de o infectie; aceasta trebuie confirmata prin efectuarea unui frotiu din secretia uretrala pentru a primi un tratament adecvat.

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Dupa cum descrieti pare cel mai probabil o infectie candidozica; daca nu puteti ajunge la medicul dermatolog ptr confirmare puteti aplica local nizoral crema, dim. si seara timp de 10 zile.

ymme

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns! am uitat sa precizez ceva, capul penisului pare zbarcit, crapat si este rosu, de ieri si-a revenit la culoarea initala in sensul ca nu mai este chiar atat de rosu iar secretiile albicioase nu apar decat atunci cand am mancarimi foarte mari, de cateva zile nu ma mai mananca, eu am auzit si de clotrimazol ca ar fi foarte bun pentru astfel de infectii, ce ziceti? sa mai fac tratament daca imi trece sau cel mai probabil o sa recidiveze daca nu tratez acum? multumesc mult!!!

marius

acum 11 ani

buna ziua am si eu o iritatie pe capul penisului de culoare rosie si ma maninca si in jurul capului niste bubite mici dese albe nevastamea se spala de 14 ani dupa actul sexual in interior cu apa si sapun e din acea cauza va rog un raspuns daca se poate multumesc

adrian

acum 10 ani

Nizoral functioneza si asupara penisului rosu si un pic zbarcit astept raspunsul multumesc anticipat

Ana

acum 10 ani

Buna ziua,as avea si eu o intrebare,prietenului mei i-a aparut pe capul penisului bubite rosii,foarte mici,si din cate stiu nu are mancarimi,tin sa mentionez ca eu am avut candidoza,si m-am tratat,dar a revenit dupa un scurt timp.Ce as putea face,ati putea sa imi dati un sfat va rog.

daniel tl

acum 9 ani

buna ziua sunt in aceiasi situatie cu persoanele de mai sus am aceleasi simptome iritatie pe capul penisului mancarimi si pielea zbarcita pe capul penisului ce sfat imi puteti da.multumesc

Adi

acum 9 ani

Buna seara.am s eu asemenea iritații.si am neglijat pana acum crezând ca imi trece dar acum sau facutmai mari s mai vișinii la culoare.ce ar putea fi??e grav??

Florin

acum 8 ani

Buna seara de 3 zile am o problema si eu si sotia mi-a apărut o iritație roșie pe capul penisului si am o mâncărime nasoala sotia are aceiași problema cu mâncărimea dela ce ar putea fi si cu ce se tratează? Va multumesc