interpretare rezultat papanicolau

Candidoza

Postata de lor3dana cu 12 ani in urma.

am si eu un rezultat la secretie vaginala :flora bacteriana vaginala grad III rel. frecvente,celule epiteliale frecvente,leucocite rel. frecvente, hematii frecventi, cocobacili gram (-) rel. frecvente, bacili gram (-) scurti. si un rezultat la papanicolau: evaluarea calitatii: satisfacator : hematii, celule inflamatorii, absente, citoliza marcata,microorganisme flora bacteriana,modificari celulare reactive asociate cu inflamatie, descriere frotiu: frotiu intens inflamator cu alterari celulare de natura inflam atorie, flora bacteriana densa,negativ pt leziune intrepiteliala sau maligna,de urmatir evolutia :citologic, bacteriologie.va rog daca imi poate citi si mie aceste rezultate...

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

acest rezultat trebuie comunicat medicului ginecolog, poate fi necesar un tratament antibiotic pentru ambii parteneri (pentru o vulvo-vaginita nespecifica sau una bacteriana). Infectiile genitale joase pot fi prevenite prin evitarea frigului, a umezelii, a eforturilor mari, prin igiena intima corecta, evitarea folosirii excesive a dusurilor vaginale.