Interpretare examen secretii vaginale

Candidoza

Postata de sugarccc cu 10 ani in urma.

Buna seara!Ma puteti ajuta cu o interpretare a examenului de secretii vaginale?
Celule epiteliale poligonale relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde absente
Celule cu aspect de clue-cells absente
Leucocite relativ frecvente
Hematii absente
Trichomonas vaginalis nu se observa
Levuri frecvente [unele inmugurite]
Hife, pseudohife prezente
Flora microbiana predomina bacili Gram-negativi incurbati (Mobiluncus-like);
flora lactobacilara rara.
Va rog din suflet,astept raspuns.Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Se pare ca aveti o infectie vaginala determinata de o ciuperca ( candida) si de acei bacili descrisi.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru a va prescrie un tratament adecvat.

sugarccc

acum 10 ani

Medicul mi-a prescris deja ovule Cervugid si mi-a spus ca acestea sunt si pentru candida.Sa merg din nou la medic?