interpretare a analizelor

Candidoza

Postata de ioana_alina cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am nevoie de o interpretare a analizelor, daca ma puteti ajuta, va rog.
Levuri=prezent
Obs: pe mediul Sabouraud s-au dezvoltat colonii de Candida albicans.
Examen secretie vaginala: pe medii de cultura nu s-au dezvoltat flora bacteriana patogena.
Antifungigrama: Flucitozina:sensibil; Amfotericine B:sensibil; Miconazol:sensibil; Ketonazol:intermediar; Itraconazole:intermediar; Fluconazol:sensibil

Multumesc.

O zi buna!

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aveti o infectia vaginala determinata de Candida albicans.
Tratamentul este indicat de catre medicul curant confom antifungigramei.

ioana_alina

acum 11 ani

Va multumesc pt raspuns. Mentionez ca este a 3-a oara cand fac analiza de secretie si de doua ori am luat acelasi tratament, lomexin ovule si crema. Dar se pare ca tot nu sunt vindecata.
Cum pot scapa de aceasta infectie, care am capatat-o in urma unui tratament lung de antibiotice, acestea fiind 4 antibiotice la scurt timp administrate.
Va multumesc frumos, astept raspuns.

ioana_alina

acum 11 ani

As vrea sa imi spuneti ce nu ar trebui sa mai mananc, ca sa nu mai recidiveze. Ce ar trebui sa contina dieta in a preveni aparitia candidei.
In tot timpul acesta am mancat foarte mult iaurturi si am facut 2 cure cu acidophilus cu bifidus (1 billion organisms).
Sper sa reusesc sa scap intr-un final, pt ca ma gandesc sa fac si un bebe, si cred ca lucrul acesta nu se poate intampla foarte curand.

Multumesc.

Adrienne

acum 11 ani

Un tratament nou al candidozei vaginale, complet diferit de tratamentele de pana acum, este GYNOFORT 2%, crema vaginala, doza unica. Citeste prospectul, rezultatul este garantat. Pentru o mai mare siguranta, se poate repeta luna urmatoare. Nu mai recidiveaza.

Adrienne

acum 11 ani

Flora vaginala o poti echilibra cu Gynophilus , 14 capsule vaginale care contin Lactobacillus casei, varietatea rhamnosus Doderlein, existenti in mod natural la nivelul mucoasei vaginale. Pentru intretinere se administreaza cate o capsula / zi , intravaginal, timp de 14 zile. Se repeta la nevoie.

ioana_alina

acum 11 ani

Va multumesc mult pentru sfaturi. O sa ma duc cu aceste analize si la dr., dar trebuie sa astept sa imi treaca CM si apoi sa vad ce tratament imi prescrie.. si apoi sa incerc si cu ce mi-ati spus mai devreme.
Ma gandesc, oare o fi si din cauza utrogestanului care il iau luna de luna, pentru a avea CM?

Multumesc frumos!

Regim candida + tratament

acum 11 ani

De evitat:

dulciuri si derivate
cafea
ceai negru
cartofi
lapte si derivate de lapte de nici un fel
unt, alune, nuci, paine si derivate
paste fainoase, fructe de nici un fel
prajeli, grasimi saturate

Alimente recomandate:

brocoli spanac
conopida
vinete
tarite de ovaz
usturoi cat mai mult
mamaliga (nu mai mult de 100g/zi)
seminte dovleac
floarea soarelui
rosii, castraveti
salata
dovlecei
carne sp***a de pui sau vita
ficat de pui

Acest regim alimentar se tine pe o perioada de minim doua luni. Se recomanda administrarea: ceaiului de cuisoare, scortisoara , chimen.

Tratament: doua doze de Candy Clear 5 timp de 3 luni de zile

ioana_alina

acum 11 ani

Va multumesc mult pentru raspunsurile date intr-un timp foarte scurt la toate intrebarile. Imi este oarecum teama din cauza acestei infectii, de care observ ca nu mai scap. O sa incerc sa tin acest regim si sa incerc cele doua Gynofort si Gynophilus. Am vazut ca, Candy Clear 5 nu se gaseste pe piata noastra.
Vad ce imi va prescrie si medicul si apoi am sa incerc si cele mentionate.

O zi buna! O sa va tin la curent cu problema aceasta.