Infectie pe limba

Candidoza

Postata de incepator1 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. As dori un raspund daca cineva ar putea sa imi dea. Sotiei mele i-au crescut niste corpi straini pe partea dreapta a limbii. e o bucata de carne crescuta si in fatza bucatii de carne crescuta e o gropitza destul de urata. Tine sa mentionez ca ea nu fumeaza nu consuma alcool. Cuvantul in engleza este " hamartoma ". Am dat search pe GOOGLE hamartoma tongue si m-am dus la imagini si cam asa ceva are si ea. Nu o doare dar o deranjeaza. As vrea sa stiud aca cineva ma poate ajuta si daca cumva poate sa imi spuna ce fel de tratament trebuie pentru asa ceva. Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Datorita localizarii, probabil se poate rezolva chirurgical sau cu laserul eventual, in serviciul de chirurgie buco-maxilo-faciala( plus examen histopatologic al formatiunii); va trebuie intai un consult de specialitate ptr. diagnostic.

incepator1

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns.
Am mai cautat pe internet si pana la urma ce am gasit cred ca este un polip "Fibro-Epithelial Polyp"

asa ceva are sotia mea
http://i1079.photobucket.com/albums/w520/sanatate1/a0bc34da.jpg
http://i1079.photobucket.com/albums/w520/sanatate1/6c5fbd62.jpg
http://i1079.photobucket.com/albums/w520/sanatate1/1c62ec40.jpg

Fiat Lux

acum 11 ani

Nu vreau sa va sperii si nici nu vreau sa va alertez degeaba. Sotia mea a avut ceva la fel, La inceput am crezut ca este micoza, infectie, etc dar a degenerat in tumoare iar de acolo in cncer (corcinom malign)iar acum este la Spitalul Maxilo-Facial In Bucuresti pe calea Plevnei. Nu stati - cautati un consult de specialitate ca va puteti astepta la ce este mai rau. Nici sotia mea nu fumeaza si nici nu consuma alcool - medicii care au vazut-o au spus ca asa ceva doar la fumatorii apare. Nu este adevarat ca dovada -sotia mea. Suntem unici- nu avem dublura ca atare fiecare are particularitatile lui -si reactiile proprii.
Va doresc numai sanatate

monica

acum 10 ani

Ieri am fost la doctor cu fetita mea de 11 ani care are o bucata de carne crescuta pe limba. Mi a spus ca trebuie operata. Nu vreau sa o operez la mine in oras. Va rog sa ma sfatuiti unde sa merg in bucuresti.multumesc

Utilizator11527492506

acum 5 ani

Buna ziua. Unde a-ti rezolvat problema