haemophilus

Candidoza

Postata de Syr3nutza cu 11 ani in urma.

Am haemophilus, si nici macar nu stiu ce este. Mi s-a recomandat niste medicamente, una dintre ele este gyniel si nu stiu cum sa l utlizez, intravaginal sau oral? Pe ambalaj scrie supliment alimentar, dar farmacista mi-a spus ca trebuie sa-l utilizez intravaginal. Rog un raspuns urgent pentru a putea incepe medicamentul. Si daca are cineva rabdare, sa mi explice ce fel de candida am eu(haemophilus)?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Ai o infectie vaginala ,cu bacteria haemophilus. Flora vaginala contine mai multe tipuri de bacterii care traiesc intr-un echilibru perfect. In momentul cand acest echilibru este afectat, prin cresterea excesiva a unei bacterii, atunci se produce aceasta infectie. GynieL contine lactobacili pt. refacerea florei vaginale.Se poate administra[cum scrie si in prospect] cate un comprimat intravaginal 15 zile,sau se mai poate lua dimineata un comprimat oral si unul seara intravaginal,timp de 7 zile. Acest tip de infectie nu se transmite intre parteneri,dar daca sunt mai multe recidive, este bine sa se trateze totusi si partenerul. De preferinta ar fi sa nu fie contacte intime pe timpul tratamentului dar daca se intampla,este bine sa se foloseasca prezervativul.

adelina

acum 9 ani

Buna ziua sotul meu are haemophilous parainfluentzae I sa dat antibiotic .ce este aceasta virus?se ia prin contact sexual anal etc?este grav?treb sa ma duc si eu la doctor ca nu ma simt bine usrtura si ma doare pe jos