Ginecologie

Candidoza

Postata de Marinela64140134 cu 12 ani in urma.

BUNA SEARA!

De cativa ani am o rana pe col pe care am tratat o o singura data insa a reaparut. In afara acestei rani am si o iritatie pe col,iritatie care este foarte pronuntata pe pe rioada menstruatiei.Atat in aceasta perioada cat si dupa actul sexual am o senzatie de usturime insa nu foarte mare.Intre menstruatii nu sangerez iar acestea sunt normale. Dupa ce se opreste ciclul o saptamana am o scurgere colorata timp de o saptamana iar apoi am perioade cand aceasta scurgere dispare.Cea ar putea fi?Am 37 ani si o nastere.De 15 ani nu am mai ramas insarcinata fi nu am folosit nimic niciodata. Este posibil sa mai raman insarcinata? Va rog sa mi spuneti.Imi este destul de teama sa merg la un control.

Raspunsuri (6)

victoras

acum 12 ani

Posibil ca rana sa fi aparut din nou!!Ati tratat-o prin cauterizare sau cum?Colorarea,asa cum spuneti dvs.,poate fi chiar de la rana,dupa contactul sexual!! Un control ar fi bine-venit si ar clarifica situatia!!O rana netratata ar putea naste complicatii de genul maririi ranii pe tot cervixul si apoi cancer(nu vreau sa va speriati ,dar e posibil,intrebati medicul si o sa va confirme)!!! Cit despre sarcina,da, e f. posibil sa mai puteti ramine insarcinata dar pina nu tratati "problema" nu e deloc indicat datorita complicatiilor ce pot aparea.Nu fiti speriata de un simplu consult si faceti tot ce puteti pt. a va trata!! Sanatate !!!

Marinela64140134

acum 12 ani

Multumesc`pentru raspuns!

Nu prin cauterizare am tratat rana.Am facut un tratament in urma caruia disparuse apoi dupa o perioada a reaparut.

Marinela64140134

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns!

Nu prin cauterizare am tratat rana.Am urmat un tratament dat de un medic ginecolog.In urma acestui tratament a disparut insa dupa o perioada a reaparut.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa repetati consultul ginecologic, efectuarea unui test papanicolau, frotiu cito-bacteriologic al secretiei vaginale.

Remediu homeopat

acum 12 ani

In homeopatie sunt mai multe remedii care vindeca ranile de col, si care trebuie alese individual.
Insa exista un remediu care vindeca la astfel de rani in general si chiar daca nu le poate vindeca de tot mereu ajuta mult la reducerea lor si la impiedicarea infectiilor. Este vorba de remediul facut in galbenele - Calendula CH15 - care in forma homeopata are putere cu mult mai mare decat alte produse din aceasta planta. p***azilnic de 2-3 ori cate o granula din acest remediu. Costa 6 lei, se gaseste numai la farmacii homeopate. Mai mult de o granula ca doza este risipa, caci in homeopatie nu are importanta cantitatea, fiind vorba de remedii energetice (farmacistii si producatirii recomanda cate 5 granule, spre avantajul propriu)

Marinela64140134

acum 12 ani

Multumesc din suflet.
Cu siguranta am sa incerc.