Gardnerella

Candidoza

Postata de mihahaha cu 11 ani in urma.

Buna ziua,am fost de curand la ginecolog si mi-a iesit ca am leucocite si epitelii frecvente,flora grad 4 si candida si gardnerella.Mi s-a zis ca am candida din cauza gardnerellei si mi-a prescris ovule cervugid timp de 10 zile...iar prietenului meu nimic..e ok sa urmez doar tratamentul asta sau ar fi cazul sa vizitez alt medic ginecolog?
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Si dvs si partenerul puteti lua pentru candidoza genitala cite un comprimat de 150 mg de Fluconazol, fiecare, doza unica, iar dvs. continuati si trat. local cu ovule ,care a fost prescris, apoi puteti reface secretia vaginala. Este bine sa evitati contactele sexuale neprotejate pe timpul trat.