farmacie

Candidoza

Postata de Loredana138117553 cu 15 ani in urma.

in urma unui contact sexual oral e posibil sa fi luat candida bucala...ce dropsuri sau drajeuri imi puteti recomanda fara prescrriptie medicala de la farmacie sau ce as putea sa mai iau,,,,,atat eu cat si partenerul.Eu m-am tratat pt vaginita si mi-a trecut desi rezultatul final a fost vaginita cu candida.Am intrebat medicul si a zis ca daca a trecut nu trebuie sa mai iau nimic.Oare ar tb sa consult un alt medic?Mai mult mi-a prescris pt partener LOMEXIN si nu stiu in ce masura ar fi potrivit(am citit in prospect ca ar fi doar pt aplicatii vaginale).Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!

Raspunsuri (3)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Mai bine ati merge la medic sa fiti siguri ca v-ati "ales cu candida bucala. Poti face un exudat lingual, ( e f simplu), iar tratamentul ti-l poate prescrie si medicul de familie. Nu poti lua tratament doar ca "e posibil sa fi luat candida", cum spui tu.
Numai bine!

Dorina6899908

acum 15 ani

Stamicina se da fara reteta medicala,sunt tablete ....HEXORAL spray deasemeni se cumpara fara reteta si scrie in prospect cum trebuie sa procedezi....daca vrei, le poti lua odata.....dar nu ar fi mai bine sa mergi la un orl-ist ????

vlad26

acum 15 ani

Daca suporti, tratamentul ar consta in administrarea de antimicotice: nistatin sau stamicin in prima etapa, supte pana se dizolva. Au gust destul de rau dar sunt eficiente. Se mai recomanda si alte medicamente in doza unica in cazul in care candida se extinde sau nu trece. De ajutor sunt si spalaturile locale cu bicarbonat diluat in apa. Solutia de glicerina boraxata cu nistatin sau stamicin ar fi o alternativa mult mai sp***a la prima varianta.