Este bun consumul de kefir, iaurt pentru a grăbi procesul de vindecare a infecției cu candida?

Candidoza

Postata de Utilizator21643802883 cu 2 ani in urma.

Candida recurenta vaginala (1 an)
Ce cantitate este recomandată a se consuma zilnic? (kefir fără lactoza și zahăr, probiotic). In mod normal consum cam 3-4 pahare. Nu-l pot consuma pe cel făcut in casa fiindcă am intoleranță la lactoză. Am eliminat din dietă zaharul, anumite legume, fructele, cafeaua și făinoasele de toate tipurile.

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza_10760

Roxana

acum un an

Buna, ma confrunt cu aceeasi problema.Am folosit nenumarate ovule si pastile impotriva candida si nu am resuit sa o tratez pana nu am renuntat de tot la carbo si zahar.kefir/iaurt beau cand folosesc colonhelp probiotic forte si vad ca-mi face bine, cam 200ml pe zi.Sanatate!