Epidermofitia inghinala

Candidoza

Postata de defense cu 12 ani in urma.

Puteti recomanda un tratament pentru epidermofitia inghinala ?

Raspunsuri (3)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Sunteti convins a diagnosticul este eacesta ?
Mergeti si efectuati un examen micologic la un laborator !
Daca este pozitiv, utilizati ketoconazol crema de 2 ori pe zi timp de 2 - 3 luni
075dermato

defense

acum 12 ani

Nu , nu sunt convins ! Folosesc de cateva zile clotrimazol crema , dar nu pare sa aiba rezultate .

peter

acum 10 ani

Cu multi ani in urma m-am vindecat cu unguent pe baza de acid salicylic (3%0 si acid benzoic (1,5%).Combinat cu griseofulvin pastille,dar care din pacate nu se mai fabrica.Incercati un inlocuitor al acestuia.Oricum,ciuperca va recidiva si nu veti scapa de ea toata viata.
u acest tratament, trebuiesc facute bai la picioare (pentru ca sigur aveti aceasta problema si la picioare) cu solutir de formol (2%),iar chilotii si ciorapii tre buiesc fierti sau calcati cu fierul dupa fiecare spalare.Atentie ca ciuperca se ia la persoanele cu aceeasi grupa sanguine cu tine, Cea mai sensibila este grupa A2.