enterococcus faecalis la barbati

Candidoza

Postata de pukiflore cu 8 ani in urma.

Sotului i-a iesit la spermocultura enterococcus faecalis. Ne chinuim sa scapam de aceasta bacterie dar nu reusim. Problema este ca suntem inclusi in programul national de FIV si avem un termen de 90 zile in care putem efectua aceasta procedura. Intrebarea este daca putem face FIV-ul in conditiile in care sotul are aceasta bacterie. Va influenta cumva spermatozoizii sau fatul? Am intrat in criza de timp deoarece din cele 90 zile deja 30 s-au dus si daca nu reusim sa facem FIV-ul luna acesta o sa avem slabe sanse sa ne incadram in termen luna viitoare. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , orice infectie poate influenta calitatea spermei (motilitatea spermatozoizilor etc) . In programul national de FIV odata acceptati ramane la latitudinea medicului de medicina reproductiva sa va sfatuiasca in vederea unui tratament in acest sens sau nu . Din punctul meu de vedere aceasta infectie trebuie tratata si puteti face acest lucru (foarte indicat!) cu ajutorul unui medic infectionist in baza unei antibiograme care il va ghida in alegerea unui antibiotic potrivit pentru rezolvarea cu succes a problemei. (Spitale Boli Infectioase in Bucuresti - Institutul National de Boli Infectioase Matei Bals si Spitalul de boli infectioase si tropicale Victor Babes) . Tratamentul nu este unul de durata si va puteti incadra in cele 60 de zile ramase pana la FIV .