eate posibil?

Candidoza

Postata de Loredana138117553 cu 15 ani in urma.

este posibil ca in urma unui sex oral sa ai candida bucala daca partenerul infestat avea candida vaginala?daca da va rog frumos sa-mi recomandati ce sa iau(m-am tratat pentru vaginita cu candida cu un ovul,carpicon sup,tamtum rosa si ciprofloxacin capsule)este ceva din astea care ar putea fi luate in cazul unei candide bucale?daca nu ce-mi puteti recomanda ca nu ma mai duc la doctor??multumesc mult

Raspunsuri (2)

vlad26

acum 15 ani

Da, ar fi posibil sa faci candida in gura, in urma unui contact sexual oral. Tratamentul pentru vaginita... nu cred ca era pentru candida. Candida nu se trateaza cu antibiotic (ciprofloxacin) ci cu antimicotic. Mergi totusi la medic sa iti dea tratament corect. Poti face gargara cu apa si bicarbonat pana atunci si sa consumi multe iaurturi. Ajuta.

ana

acum 11 ani

Tratament cu Diflucan de 150 o singura doza.