Diagnostic incert

Candidoza

Postata de Ana Campineanu cu 11 ani in urma.

Buna seara!

Am fost astazi la medicul ginecolog cu rezultatele analizelor, dar am plecat la fel de confuza cum am intrat in cabinet. Testul Papanicolau a iesit foarte bine, la cultura de col uterin a reiesit candida (stiam inca din 2010 ca o am, dar am fost sfatuita sa n-o tratez, daca nu se manifesta).

Cu toate ca testele au iesit bine, nu imi explic de ce la ecografia endovaginala, apare ceva ce dr. a numit "deschizatura" pe col. Nu am intalnit termenul pe nicaieri, nu inteleg ce este, cum si de la ce a aparut.

Stiti cumva despre ce ar putea fi vorba?

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Ana Campineanu

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns, dna. dr.

Cred ca ar fi trebuit sa atasez si o poza a ecografiei: https://lh5.googleusercontent.com/-45gxUlxPgp4/USuZhaEO9EI/AAAAAAAAIWk/PxSxph9Sqw8/s633/IMG_9121.JPG

Dr. ginecolog m-a trimis sa fac testul Papanicolau si cultura de col uterin tocmai pentru ca acea "deschizatura" i s-a parut ciudata. Cand am primit rezultatele bune, dr. mi-a spus sa iau tratament pentru candida, dandu-mi de inteles ca acea "deschizatura" s-ar fi produs din cauza ei. Dar nu mi-a spus acest lucru clar, nu i-a dat nicio denumire, nu mi-a recomandat sa fac si alte analize, mai detaliate. Inca nu sunt lamurita ce e acel lucru si nu sunt convinsa ca a fost declansat de candida.

Va rog frumos sa va uitati si la ecografie si, daca vi se pare ca recunoasteti ceva, sa-mi spuneti parerea dumneavoastra!

Va multumesc anticipat!