Deget inflamat

Candidoza

Postata de adi38 cu 14 ani in urma.

Buna ziua ,de cateva zile am la degetul mare de la piciorul stang o inflamatie ,degetul mare este rosu si sunt foarte fierbinte in zona unghiei ,daca apas putin pe unghie ma doare la baza ei ....ma puteti ajuta cu un sfat ?

Raspunsuri (9)

Adrienne

acum 14 ani

Unghia este cumva,incarnata ?

adi38

acum 14 ani

nu ,unghia este dreapta normala fara nici un semn pe ea ....nu am mai avut probleme niciodata .

Adrienne

acum 14 ani

Inflamarea, temperatura,durerea sunt simptomele pt. unghia incarnata. Poti cauta informatii in articole de pe net. Un tratament naturist : se leaga o felie de lamaie proaspata in jurul degetului si se lasa peste noapte. Sau, se mai poate face o cataplasma din argila, se unge degetul, se lasa sa se usuce, se pune un ciorap pana dimineata. Se mai poate inp***a degetul in solutie calda de galbenele. Daca nu se rezolva, urmeaza tratamentul chirurgical. Sanatate !

adi38

acum 14 ani

Multumesc mult ,si o sa incerc lamaia ,argila si solutia de galbenele...revin peste cateva zile cu un raspuns..

Iuli

acum 14 ani

Eu zic sa o lasi balta cu lamaia ca lamaia nu iti scoate coltul de acolo. Baga foarfeca paralel cu unghia si taie putin cate putin. Te va durea, mai faci pauze, asta e. Pana la urma vei vedea ca ai taiat coltul. Trebuie sa fie pe la jumatatea distantei. Scoate-l de acolo si vezi sa nu mai fie ceva fragment ramas. Pe urma pune niste dezinfectant sau spirt si un pic de antibiotic (ori alifie ori pudra). S-ar putea sa fie puroi, il scoti. Te va mai durea cateva ore pe urma va incepe sa se diminueze. Mai verifici starea si a doua zi, cureti si dezinfectezi din nou.
In toata aceasta perioada, poarta numai ciorapi ALBI din bumbac.
Bafta!
P.S: Daca chiar nu poti, cere ajutor medical. Dar sa speram ca nu se ajunge acolo. Sfatul meu e insa sa te "operezi" de pe acum, pana nu se incarneaza si mai rau.

ella

acum 13 ani

daca degetul e rosu si arde eu zic sa mergi sa-ti faci o analiza de sange ACID URIC ca simtomele sunt de guta

cri

acum 13 ani

buna ziua!am o inflamatie la degetul aratator la mana stanga,m''am intepat cu compasul dar e foarte unflat si ma doare foarte tare .am pus rivanol si am lut ibuprofen.dar ma doare in continuare.ce pot face?

adi38

acum 13 ani

buna seara ,exoderil crema cred ca te poate ajuta .....in fiecare seara sa-ti pui exoderil cu pansament steril...o seara buna ..

Florin

acum 12 ani

Salut,m-am intepat cu un burete de sarma la degetul mare de la mana,locul e inflamat si am dureri ingrozitoare...c ar trebui sa fac?