Cum scap de candida/balanita?

Candidoza

Postata de Utilizator11710538950 cu 4 luni in urma.

Sunt baiat, varsta 23 ani.
In urma cu ceva timp dupa cateva contacte sexuale neprotejate, am dezvoltat pe gland o iritatie rosie. Medicul dermatovenerolog mi-a spus ca e ciuperca candida/balanita ceva de genul si sa aplic o crema antifungica 3 zile urmata de igiena zilnica.
Zis si facut. Cum am aplicat crema, a doua zi a disparut, totul perfect.
Contact sexual nu am mai avut de nici un fel neprotejat/protejat.
De fiecare data cand glandul ia contact cu lichid seminal/sperma, dupa doua-trei zile apare iar acea iritatie. In rest nu apare.
Din ce cauza si ce as putea sa fac daca doar atunci se reactiveaza iritatia?
Am facut urocultura si nu am nimic. Teste de sange de BTS si nu am nimic.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In primul rand, va recomandam sa continuati sa aplicati crema antifungica chiar si dupa ce simptomele par sa dispara. Candida este un tip de ciuperca care poate persista chiar si dupa disparitia simptomelor initiale, de aceea e important sa continuati tratamentul indicat de medic chiar daca pare ca problema a disparut. De asemenea, este important sa mentineti o igiena corecta si evitati orice contact sexual pana cand problema este complet rezolvata.

Este posibil ca aceasta iritatie sa reapara de fiecare data cand exista contactul cu lichidul seminal pentru ca mediul umed favorizeaza cresterea si inmultirea ciupercii. Incercati sa mentineti zona cat mai uscata posibil.

Un alt posibil factor ar putea fi un raspuns alergen la lichidul seminal. Desi este relativ rar, exista persoane care dezvolta reactii alergice la propriul lichid seminal. Ar fi util sa discutati aceasta posibilitate cu medicul dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/balanita-candidozica_10889
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/tipuri-de-candidoze_10896