Cum sa scapam de candidoza

Candidoza

Postata de amerie cu 12 ani in urma.

Buna ziua,imi spuneti si mie ce sa facem sa scapam de candidoza eu si sotul meu?

Raspunsuri (3)

raluca

acum 12 ani

Cu un tratament recomandat de medic in urma unei fungigrame se poate scapa de candida. Tratamentul trebuie urmat de ambii parteneri iar pe perioada acestuia nu trebuie sa aveti contact sexual

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Unele cauze de candidoza includ: antibioticele folosite pentru a trata alte tipuri de infectii (perturba echilibrul normal din vagin, prin scaderea numarului de bacterii cu rol protectiv si permit dezvoltarea candidozei vaginale), graviditatea, diabetul zaharat, sau obezitatea reprezinta conditii care favorizeaza infectia cu Candida .
Medicamente pentru candidoza vaginala sunt disponibile sub forma de creme vaginale sau supozitoare (antimicotice precum: miconazol, clotrimazol, tioconazol, butoconazol). Daca simptomele candidozei vaginale sunt mai severe sau experimentati infectii repetate, ar putea fi necesar un curs mai lung de tratament, pana la 14 zile, la indicatia medicului ginecolog.
masuri de tratament si igienice sunt necesare pentru o evoultie favorabila: igiena locala corecta (evitarea dusurilor vaginale frecvente ce distrug flora normala cu lactobacili ai vaginului, de evitat purtarea lenjeriei sintetice). in cazul confirmarii candidozei, este necesar tratamentul ambilor parteneri.

amerie

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns