Cum pot scapa de Candidoza bucala si Levuri in scaun??

Candidoza

Postata de Utilizator11699537836 cu 5 luni in urma.

Scaune moi nelegate, o data la 4-5 zile diaree

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Inainte de a incerca orice tratament pentru candidoza bucala si levuri in scaun, este important sa te adresezi medicului pentru a primi un diagnostic corect si a discuta despre cele mai potrivite optiuni de tratament in functie de cazul tau specific.

Cu toate acestea, exista cateva masuri generale pe care le poti lua pentru a reduce simptomele si pentru a preveni recurenta:

1. Igiena orala adecvata: Asigura-te ca te speli pe dinti de cel putin doua ori pe zi si utilizezi atat pasta de dinti cat si ata dentara. Evita frecarea sau iritarea gingiilor si mucoasei bucale.

2. Alimentatie adecvata: Evita alimentele care pot agrava simptomele, cum ar fi cele bogate in zahar si carbohidrati rafinati. In schimb, consuma alimente bogate in nutrienti, cum ar fi legume, fructe, carne sp***a si peste.

3. Evitarea factorilor favorizanti: Candidoza bucala si levurile in scaun pot fi favorizate de anumiti factori cum ar fi diabetul, consumul excesiv de antibiotice sau alte medicamente care pot afecta echilibrul florei intestinale. Incearca sa gestionezi acesti factori pe cat posibil.

4. Evitarea stresului: Stresul poate slabi sistemul imunitar si poate agrava simptomele candidozei. Incearca sa gasesti metode de relaxare cum ar fi meditatia, yoga sau exercitiile fizice regulate.

5. Tratament antifungic: In functie de gravitatea infectiei, medicul iti poate prescrie un tratament antifungic.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/candidoza-bucala-cauze-simptome-si-tratament_1355