Cum pot sa scap de candida?

Candidoza

Postata de Andreea v cu 3 luni in urma.

Buna ziua ,m- a găsit cu candida și medicul mi-a prescris ovule polygynax alternând cu cerviron iar totodată cat timp durează tratemtbul sa fac spălături cu ceai de marul lupului timp de 21 zile.Este ok sa fac spălături atâta timp?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Tratamentul pentru candida difera in functie de severitatea infectiei si de localizarea acesteia. In cazul tau, medicul a ales ca tratament ovulele Polygynax si Cerviron. Polygynax este un antifungic utilizat in tratamentul infectiilor vaginale, iar Cerviron are rol in regenerarea mucoasei vaginale.

Spalaturilor vaginale cu ceai de marul lupului le este atribuita actiunea antifungica, antiseptica si antiinflamatoare, dar trebuie efectuate cu atentie si nu pe o perioada indelungata, intrucat pot dezechilibra flora vaginala normala.

Durata tratamentului si frecventa spalaturilor vaginale ar trebui stabilite de medic in functie de raspunsul la tratament si de simptomele prezente. Desi ai mentionat un interval de 21 de zile, acesta este doar un ghid si nu o regula fixa. Daca simptomele persista sau se agraveaza, ar trebui sa te consulti din nou cu medicul.

In plus, este important sa respecti o igiena corespunzatoare, sa consumi alimente bogate in probiotice si sa eviti hainele stramte care pot irita zona vaginala.

Specialitate => Ginecologie

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza_10760
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/cum-se-trateaza-corect-candidoza-si-de-ce-reaparei_18700

Maria M

acum 2 luni

Candidoza reprezinta o infectie fungica care are diferiti factori si care poate recidiva foarte usor. Cea mai eficienta schema de tratament e in felul urmator:
10 zile ovule Cervugid introduse seara inainte de culcare, doar ca in prima seara se face spalatura vaginala inainte de introducerea ovulul, iar restul zilelor se introduci pur si simplu fara spalatura prealabila.
Diflucan doza unica 2 pastile o data la 3 zile( e un antifungic oral).
Crema clotrimazol care se aplica tot seara si dimineata+ la nevoie timp de 10 zile in caz de exista mancarimi externe.
După cele 10 zile de tratament, pt prevenirea recidivelor si refacerea florei care sa lupte cu agentii patogeni recomand probioticele care sunt de 2 tipuri: orale(de ex: Optibac vaginal flora-compatibil uz zilnic) si vaginale( ex: Gynophilus restore- administrat o data la 4 zile sunt 2 pastilute care in total insumeaza 8 zile de tratament-compatibil cu activitatile sexuale dar nerecomandat daca se doreste eficienta sporita a medicamentului).
Probioticele vaginale contin sau sustin producția de bacili doderlein care sunt responsabili cu "imunitatea" vaginului. Sanatate!