Cum ne tratam?

Candidoza

Postata de lumynyta cu 13 ani in urma.

Am candida iar medicul ginecolog ne-a recomandat nizoral 2 past pe zi amandoi nidoflor crema si pimafucin ovule ptr mine dar problema e ca partenerului meu nu-i trece si tot are penisul inrosit. Ce sa facem ?????????

Raspunsuri (8)

ina

acum 13 ani

Presupun ca in momentul in care ati inceput tratamentul nu ati mai avut nici contact sexual, sau asa ar fi trebuit. Daca simptomele nu dispar va trebui sa mearga si el la medic, poate tratamentul respectiv nu este bun si pt el. In mod normal candida la barbati nu se manifesta de aceea tind sa cred ca e ceva mai mult

sari

acum 13 ani

Daca ai incredere in metode naturiste , eu daca am ceva probleme in zona genitala, ma tratez astfel
Bai cu apa sarata, daca poti cu sare de mare, calduta. Nu clatesti, lasi apa sa se usuce si sa-si faca efectul cam 2 ore.Apoi folosesc ulei de masline extravirgin, presat la rece, pun pe un tampon , pe vata si il tin in permanenta, il schimb cand vad ca este colorat, preia din infectie si vindeca, regenereaza. Sa incerce si sotul sa se unga apoi cu uleiul respectiv si poate il va ajuta si pe el, dupa ce s-a dezinfectat cu apa cu sare. Eu am avut o scurgere urata si mi-a trecut, dar in 2-3 zile.
Uleiul de masline este un puternic anfiinflamator, regenerant, antimicotic.
Bafta si sa auzim numai de bine

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Prietenul tau trebuie sa mearga la un medic dermatolog care va diagnostica si va prescrie tratamentul corect. Daca accesul la dermatolog este dificil atunci poate incerca sa foloseasca ''Pimafucort crema'' de 2-3 ori pe zi timp de 3-4 zile. Daca simptomele dispar sau boala se amelioreaza, rareste aplicarile treptat, pina la oprirea tratamentului. Tratamentul nu va fi continuat daca nu sunt rezultate mai mult de 7 zile.
075dermato

--
Suferinta tratata de catre un medic competent costa cel mai putin.

ALEXANDRA

acum 13 ani

sunt disperata spunetim cum sa scap de candidoza vaginala?de vreo 4 luni ma chinui si tot imi apare inainte de ami veni menstruatia.e oribil nu mai suport

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

''Termenul candidoza vaginala'' este folosit abuziv. Doar laboratorul pe baza unei probe corect recoltate poate stabili diagnosticul de candidoza. Nu orice scurgere, (mai ales dinaintea ciclului), este candidoza. Mergeti la un dermatolog sau ginecolog competent care va recolta corect o lama, apoi la laborator si in urma diagnosticului: TRATAMENT.
075dermato

Diana

acum 11 ani

Mi-a recidivat candida de vreun an.am schimbat 3 medici ginecologi si nu mi-a trecut,diagnosticul de pe lama este: Frotin moderat inflamator,rare leucocite.Flora micobiana banala nespecifica,numeroase filamente miceliene de Candida. Va rog ajutati-ma.nu mai suport!

NICULESCU

acum 11 ani

INTREBARE
DE CE APAR 1-2 PETE ROSII PE PENIS. NU AM AVUT CONTACT CU NIMENI FIIND PERSOANA IN VARSTA
AM UTILIZAT SPALATURI CU CEAI DE MUSETEL SI BICARBONAT DE SODIU SI CREMATRAVOGEN LA RECOMANDAREA UNUI MEDIC DE FAMILIE DAR DUPA RETRAGEREA PETELOR APROAPE COMPLET , REAPAR IAR..
POATE FI DIN CAUZA PROSTATEI CUMVA? SI CE ALTA CREMA SE POATE UTILIZA? IN ZONA NU EXISTA DERMATOLG FIIND IN ZONA DE MUNTE. VA MULTUMESC MULT

Marius

acum 9 luni

Canesten crema , de doua ori pe zi dimineata/seara ,7 zile , asa am avut si eu de la candizoda partenerului si a trecut